Menu

Milusińscy w bibliotece

Propozycje spędzania wolnego czasu z dziećmi dla rodziców, bibliotekarzy i nauczycieli.

Kreatywne książki da nieco starszych... nie tylko dzieci

bbtkkids

tanie-ksi%C4%85%C5%BCkiBibliotekarze na temat tzw. kreatywnych książek mają dość sceptyczny stosunek. Większość z nas wychowała się w kulcie książki, gdzie absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno jej było niszczyć, brudzić czy w inny sposób bezcześcić. Bo książka jako nośnik wiedzy była święta.

W ostatnich latach sytuacja ta nieco się zmieniła, ponieważ na rynku wydawniczym pojawiły się książki, których głównym przeznaczeniem była właśnie destrukcja. Oczywiście nie nadają się one za bardzo do włączenia do księgozbioru bibliotecznego z tego właśnie powodu. Co nie zmienia faktu, że po pierwsze łamią pewne głęboko zakorzenione tabu, a po drugie przysparzają podczas tego procesu dużo zabawy... Ot przekorna natura ludzka, to co zakazane smakuje najlepiej.

Te książki "nieksiążki" czynią z jej właściciela współtwórcę jej treści, zachęcając do puszczenia wodzy fantazji. Znów pozwolę sobie zacytować rekomendację Marty z bloga http://tomitobi.pl/.

“Nieksiążka” nauczy Twoje dziecko myśleć nieszablonowo, wskaże nowe kierunki, którymi może podążać. Może stworzyć swoją osobistą planetę lub wcielić się w wymyśloną przez siebie postać. Nie ominą go także takie zadania, jak na przykład opisanie swojego porannego śniadania, zmniejszenie strony do minimalnych rozmiarów lub rozwiązanie tajemniczej zagadki. Ważne, by postępować zgodnie z instrukcjami, a potem… wszystkie chwyty dozwolone. A co lepsze – Twoje dziecko możesz także zaprosić przyjaciół do wspólnej zabawy! Dobra zabawa i śmiech przy tworzeniu gwarantowane.

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie tylko młodzi czytelnicy mogą zaopatrzyć się w taką "nieksiążkę".

Źródło: http://tomitobi.pl/kreatywne-ksiazki-dla-dzieci/

MG

© Milusińscy w bibliotece
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci